hlavicka

Co se událo...

ZÁŘÍ

Zahájení školního roku

Letošní školní rok začal v pondělí 3. září. Do školních lavic jsme přivítali ty zkušenější, ale slavnostně také ty, kteří přišli do školy poprvé. Doufáme, že si ten první školní den všichni užili a že jim těšení se a radost z učení vydrží celý školní rok.

Mgr. Eva Kuchárová

Albrechtická olympiáda

Dne 17. 9. 2018 se konala tradiční soutěž Albrechtická olympiáda. Z naší školy se zúčastnilo sedm týmu složených z žáků druhých až devátých tříd. Šest týmů se umístilo na třetím místě a jeden tým na čtvrtém místě.

Mgr. Beata Jasioková

Exkurze do archeoparku v Chotěbuzi - VI. ročníky

Dne 18. 9. se žáci šestých tříd zúčastnili exkurze v Archeoparku Chotěbuz nedaleko Českého Těšína. Hradiště Chotěbuz-Podobora je jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit nejen v oblasti Těšínského Slezska, ale i celé České republiky. Pracovník muzea představil žákům život našich předků v době halštatské a slovanské a seznámil je s informacemi o historii chotěbuzské lokality. Žáci měli možnost prohlédnout si otevřenou archeologickou expozici a vyzkoušet si repliky dobových předmětů, čímž si prohloubili své dosavadní znalosti o zemědělství, keramice, oblečení a způsobu života dobové společnosti. Rovněž měli možnost pracovat s interaktivním multifunkčním zařízením, a tím získat doplňující informace. Pro naše žáky byl připraven kvíz, při kterém využili nejen získané informace, ale taktéž bylo zapotřebí prokázat správné logické myšlení a smysl pro orientaci v prostoru. Všichni žáci se aktivně zapojili a jejich kooperace byla náležitě oceněna. Z exkurze jsme se vrátili obohacení o krásné zážitky a nové vědomosti. Těšíme se na další návštěvu tohoto edukativního místa.

Mgr. Nikol Dluhošová

Návštěva dopravního hřiště v Havířově

Dne 20.9.2018 se žáci 4. A vydali na dopravní hřiště do Havířova - Šumbarku. Nejdříve se sešli v učebně, kde je čekala teoretická část. Zde si vysvětlovali jednotlivé dopravní značky a situace, ke kterým v silničním provozu dochází, a také jak se bezpečně chovat. Zkusili si i minitest svých znalostí. Po úvodní teoretické části se dostali na hřiště, kde si vše jako chodci anebo cyklisté vyzkoušeli. I když se už neúprosně blíží podzim, počasí připomínalo léto a zpříjemnilo tak žákům praktickou část dopravní výchovy. Z dopravního hřiště se vrátili unavení, ale obohacení o nové vědomosti a zážitky.

Mgr. Eva Bůchová

Cyklistické závody

Dne 20. 9. pořádalo sdružení rodičů ve spolupráci s oběma základními školami již tradiční dovednostně vědomostní cyklistické závody pro děti z MŠ a žáky od 1. do 5. ročníků obou základních škol. Počasí tentokrát opravdu přálo, a tak byla účast početná. Vítěze čekala spousta hodnotných cen, ale odměněni byli všichni účastníci. Všem vítězům blahopřejeme a děkujeme za pomoc při organizaci ochotným rodičům i učitelům obou základních škol, ale také všem žákům 8. a 9. tříd ZŠ s českým jazykem vyučovacím.

Mgr. Eva Kuchárová

ŘÍJEN

Soutěž ve futsalu

Dne 24. 10. 2018 se konala soutěž v základním kole ve futsalu v Třinci. Soutěže zúčastnily dva týmy – starší a mladší žáci. Mladší žáci se umístili na třetím místě a starší žáci na druhém místě. Všem blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy a paním učitelkám za přípravu a doprovod.

Mgr. Beata Jasioková

Sázení lípy

Ke 100. výročí vzniku Československé republiky zasadili žáci 9. třídy před školní budovou malou lípu. Na sázení si dali opravdu záležet. Lípě přejeme, aby zdárně rostla a dožila se ve zdraví a v rozkvětu dalších kulatých výročí naší republiky.

Mgr. Eva Kuchárová

LISTOPAD

Lampionový průvod

Dne 2. 11. 2018 pořádalo SR při ZŠ již tradiční lampionový průvod. Nezvykle teplé počasí přilákalo mnoho dětí, rodičů i dalších účastníků. Zářily nejen lampiony, ale i dětské oči. Za doprovodu hudby prošel opravdu dlouhý průvod centrem obce. Příchod na hřiště ZŠ lemovaly osvětlené vyřezané dýně, na jejichž výrobě se podílely děti i paní učitelky z mateřské i základní školy. A pak už jen zbývalo ochutnat občerstvení přichystané rodiči pro všechny zúčastněné děti i pro jejich doprovod nebo si koupit nějakou drobnůstku na památku. Děkujeme rodičům za organizaci akce.

Mgr. Eva Kuchárová

PROSINEC

Mikuláš

Čas zúčtování je tady!
Tak se dnes 5. 12. v osm hodin ráno žáčci a žáci naší školy postavili tváří v tvář Mikuláši, čertům i andělům a uslyšeli slavnou větu „Jakou básničku nám řeknete, co nám zazpíváte?“
Někde ve třídách mlčeli a jinde to zachraňovali odvážlivci. Všichni se ale těšili na sladkosti, které rozdávali andílkové. Dostali je nejen hodní, ale i ti zlobiví. Takže školou vládla dobrá nálada, protože čerti si nikoho neodnesli.

Mgr. Marcela Szlachtová

Exkurze do ZOO pro vybrané žáky

Dne 18. 12. 2018 se vybraní žáci zůčastnili exkurze do ZOO. Hned při vchodu je přivítali stále krásně zbarvení plameňáci. I námi sponzorovaná panda červená byla aktivní a čilá a hezky se nám předvedla ve svém huňatém zimním kožíšku. Určitě jí bylo tepleji než nám :-). Ale protože i většina zvířat si v zimě raději užívá vyhřívané prostory, chodili jsme spíše od pavilonu k pavilonu. Viděli jsme hrochy, nového slona Maxima (dělá svému jménu opravdu čest), mnoho druhů opic, žirafy, antilopy a mnoho dalších zajímavých exotických zvířat. Do školy jsme se všechni vaceli plni zážitků a spokojeni.

Mgr. Eva Kuchárová

Splněné vánoční přání

Že se mají přání plnit o Vánocích, to snad ví každý.
Jedno takové se splnilo i našemu Kryštůfkovi Strejcovi, žákovi VIII. B základní školy 20. 12. 2018. Moc si přál pod stromeček dres Baníku. Je jejich velkým fandou a s tátou sledují v televizi každý jejich zápas. Vše se tichou poštou doneslo fotbalistům. V předvánočním čase, dopoledne v den D, za ním přišel do školy obránce Patrizio Stronati a další příznivci Baníku. Úžas a údiv byly vidět v Kryštůfkových očích, když mu Patrizio předával dres podepsaný všemi hráči a na zadní straně uviděl své jméno. Ještě k tomu teplá mikina s logem Baníku, nějaké sladkosti a emoce nebraly konce. Patrizio nezapomněl ani na ostatní žáky třídy, pro ně měl reklamní předměty a taky pár sladkostí. Chvilka s obráncem a několika členy fanklubu uběhla moc rychle, avšak radost z dárku trvala hodně, hodně dlouho. Chceme za Kryštůfka a jeho rodiče moc poděkovat nejen Patriziovi, ale i všem ostatním hráčům a příznivcům Baníku, kteří se podíleli na splnění tohoto přání.

žáci VII. B